Rezervace
Rezervace
Rezervace

Kam s dětmi, když je ošklivo?

19. 04. 2022

Hory jsou nevyzpytatelné a někdy to počasí holt nevyjde. Někdy zas je počasí skvělé, ale děti ty túry a lyžovačky neocení. Někdy je fajn si program prostě jen zpestřit. Na všechny trable máme lék: kreativní dílničky, kde si na své přijdou děti i dospělí.

Vyrobte si vlastní hračky

Muzeum výroby hraček je cca 10 min cesty autem od herberku, ale můžete k němu vyrazit i pěšky. Nachází se v Jiřetíně pod Bukovou v areálu firmy Detoa, kde se dodnes vyrábějí typické dřevěné hračky (hlavně ty s Krtkem) na původních strojích. Budova továrny je nádherná sama o sobě a návštěva výrobních prostor stojí za doporučení. Pokud to ale nebudí ve vaší výpravě nadšení, zajděte jen do prodejny nebo do dílniček.

Pro jistotu se podívejte na otevírací dobu na Facebooku firmy!

Seženete tu nejen typické barevné hračky, ale i méně známé vánoční dekorace, nábytek pro panenky za pár korun, kreativní sady, společenské hry, šperky a hlavně kreativní pytlíky. Ty si můžete koupit za 50 Kč ke vstupence na exkurzi nebo za 100 Kč jen tak, dostanete k nim řádnou dávku lepidla na dřevo a místo v dílně. Tam si můžete půjčit nejen nůžky, fixy nebo špejle, ale i řadu dalších komponentů, jako jsou plastová křidélka nebo filc či drobné korálky. A pak už můžete řádit, co srdce ráčí.

Pohrajte si se sklem

Herberk stojí v kraji sklářů, slyšet jste mohli o Crystal Valley, tedy Křišťálovém údolí. I pokud nejste milovníky umění ani obdivovateli skla, měli byste vědět, že tady u nás se vyráběla celosvětově obdivovaná bižuterie nebo třeba křišťálové lustry. V mnoha malých dílnách vznikají zakázky pro známe zahraniční firmy, jako třeba Svenskt tenn, ale můžete si tu objednat i zakázku sobě na míru - my máme doma třeba sadu skleněných talířů, skleněný betlém nebo skleněnou modrou křepelku, která se časem objeví i na herberku. Dalším žádaným artiklem jsou skleněné vánoční ozdoby. Pokud chcete něco z toho vidět a sklo i vlastnoručně zažít, určitě nesmíte vynechat návštěvu Glass Unicum na Smržovce (vidíte, taková jazyková zvláštnost, "ve Smržovce" a "do Smržovky" vždycky spolehlivě prozradí, že nejste místní - takže dycinky "na", to je něco jako žlutý, červený a zelený metro v Praze:).

Kromě toho, že si tu můžete všechno výše jmenované prohlédnout a koupit, si tu můžete sednout v dílničce a něco si vyrobit. Třeba skleněnou květinu. Paní tu má železné nervy a navlékla náramek i s naším tříletým Fandou. Dobré je, že na Smržovku se dostanete i vlakem přímo z Josefáče (mluvte jako místňák) - nádraží je přímo nad náměstím, v jehož rohu Glass Unicum stojí. Kdybyste měli čas navíc, zajděte do cukrárny. Za rohem najdete ještě Muzeum panenek (ale to zatím zkouknuté nemáme), no a kdybyste se od muzea vydali po hlavní silnici z kopce dolů, uvidíte jeden z místních monumentů - smržovský viadukt. Stavěli ho tu kdysi italští kameníci a někteří Smržováci mají od té doby zajímavé jižanské rysy. No a pokud pojedete autem cestou od herberku dolů do Josefáče, navigace vás pod viaduktem protáhne sama. Jen pozor, je to tam prý občas jako pod Nuselákem...

spolupracujeme
© 2024 U Modré Křepelky
chevron-down