Rezervace
Rezervace
Rezervace

Tipy na výlety

V blízkém i vzdálenějším okolí jsou místa a podivuhodnosti, které stojí za to vidět. Nažhavte mapy a navigace, velmi doporučujeme:

Rozhledny

Bramberk - kamenná rozhledna cca 5 km od Modré křepelky s možností občerstvení. Mimochodem se tu vdávala moje teta. Bylo mi krásných deset let a bylo mi tam děsný vedro.

Slovanka - železná rozhledna, doporučujeme udělat okruh herberk - Slovanka - Bramberk a zpět na herberk a třeba přijde Trautenberk.

Královka - udělejte si delší pěší výlet nebo popojeďte na parkoviště U Kapličky (ve skutečnosti hasičská zbrojnice) a vyběhněte jen ten kopec. Nahoře najdete vedle kamenné rozhledny i jídelnu, občerstvení a obrovské hřiště. Cestou dolů to můžete vzít kolem josefodolské přehrady. A hrát s dětmi hru na naučné stezce.

Špičák - další z kamenných rozhleden, v zimě spojte se sjezdovkami, v létě nabízejí bike park a já se přiznám, že jsem tam nikdy nebyla, ačkoliv jsme na svahy Špičáku chodili běhat v rámci tělocviku. Člověk by nevěřil, že jsem absolventkou víceletého gymplu, ale fakt, mým spolužákem byl Vítek Pavlišta. Akorát pak odešel na sportovněji založenou instituci. My ostatní dál chodili za trest běhat na Špičák. Teda ploužit se. Lépe znám Špičák - obchoďák v Tanvaldě, kde moje spolužačka Bára ukradla Geishu, která jí u pokladny propadla elasťákama na zem. No pech.

Štěpánka - sem už musíte autem - stojí za to vyjet NA Příchovice (žádný "do", se hned pozná lufťák), vyšlápnout kopec na Štěpánku (další kamenná rozhledna, s výhledem na Polsko tentokrát), pak si třeba protáhnout procházku na Bílou Skálu, vrátit se dolů do vsi a svlažit rty U Čápa (má i vlastní pivovar a obří dětské hřiště). Pak už stačí okouknout Muzeum Járy Cimrmana a je čas vyrazit domů.

Černá Studnice - rozhledna, jak jinak než kamenná, tentokrát NA Smržovce. Doporučuji zaparkovat někde dole na ulici J. Švermy a projít se nahoru Jelením koutem. Je to kopec jako blázen, ale tak hezky tam je! I bobovou dráhu uvidíte. Pokud byste vyjeli až na Černou Studnici, projděte se aspoň po hřebeni na Muchov. Ty výhledy (mimochodem na mou rodnou ves) za to stojí! A ty skály! Sice ne pískovcový, ale taky pěkný. A kdybyste hodně toužili poznat můj kraj, seběhněte z Muchova dolů na Terezínku. Tam chodívám se psem, když jsem u mamky, a bavilo mě to tam i v nejtěžší pubertě. K vozu se pak můžete vrátit vlakem z Tanvaldu. A nebo celý ten výlet absolvujte vlakem. To bude úplně nej!

Přehrady

Vodní nádrž Josefův Důl - ta obrovská plocha vody budí respekt, zvlášť když znáte tu přehradu níže... a zvlášť, pokud bydlíte v údolí pod ní...

Protržená přehrada - to takhle kdysi udělali soudruzi z Rakouska-Uherska chybu a přehrada dokončená v roce 1915 jim o rok později praskla. Voda smetla všechno, co jí přišlo do cesty, od hráze až po Železný Brod. Mé rodné Velké Hamry byly pod vodou až po koleje, ke kterým to máme asi 100 m do příkrého kopce. Nikdy jsem nepochopila, proč si můj praděda o dvacet let později nepostavil barák prostě "nade dráhou". Pár bezesných nocí mě to v dětství stálo.

Vodní nádrž Souš - pokud trpíte nějakou vodní obsesí, nesmíte ji vynechat. Nebo si procházku kolem ní spojte s Protrženou přehradou. Nebo si tam vyrazte na běžky nebo in-liny. Tož pěkné to tam je.

Mšeno - a tentokrát přehrada, kde se dá vykoupat! Tak hurá do Jablonce nad Nisou na místo, kam chodily doufat v pohledného chlapce z města puberťačky z mých časů.

Muzea

Muzeum výroby dřevěných hraček - pokud jste muzeální typ, tohle nevynechte, zvlášť když je hned ve vedlejší vesnici. Pokud jste přijeli od Tanvaldu, míjeli jste určitě nádhernou bílou tovární budovu obleženou hromadami dřeva. Během prohlídky se podíváte do funkční továrny na dřevěné hračky, dozvíte se, jak si vyrobit vlastního krtečka a v kreativních dílnách si ho můžete natřít klidně na fialovo. Za mě zážitek k nezaplacení!

Muzeum Járy Cimrmana - největšího Čecha zdejší kraj miluje. V Tanvaldě najdete jeho kino i se sochou Jára Cimrman v mlze (je nad vstupem do budovy a já byla u odhalení), pořádají se tu průvody v dobových kostýmech, také žižkovský ansámbl sem rád jezdil. No a na Příchovicích máte rovnou celé muzeum.

Muzeum socialistických vozů - chtěla jsem si přihřát polívčičku a poslat vás do Hamrů, ale expozice se mezitím přestěhovala do Železného Brodu. Každopádně je na co koukat a duše chlapců zaplesá. V Brodě je i fajn koupaliště, ale pokud jste přírodnější typ, stavte se v lomu u Jílového. Je to cestou.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - jste v kraji sklářů a bižuterie, pokud nemíříte na žádný místní ples, kde bižu tvoří tradiční součást tomboly, vyrazte alespoň do vysoce ceněného muzea v Jablonci. Pokud s vámi včera maminka vydržela socialistické vozy, zkuste dneska zase vydržet vázičky a náušnice.

Muzeum minerálů v Turnově - tohle je trochu z ruky, ale ideální zastávka třeba na cestě domů, pokud vaše děti milují diamanty (u nás doma zvané "diáče"). Nádherná expozice minerálů, barevných krystalů, zkamenělin, vzniku vesmíru ale i tradičního českého granátu. Návštěvu zpestřují další dočasné instalace - určitě nezapomenete na Iluminaci ve sklepeních muzea.

Přírodní památky

Vypíchnout přírodu uprostřed přírody, to já asi neumím. Kdybyste ale přecejen chtěli kus té nejpřírodnější přírody, mrkněte do mapy na tyhle:

Přírodní rezervace Malá Strana

Vodopády na Jedlové

Nová Louka

Mariánské schody

Lesní jezírko

Aktivity pro děti

Kreativní dílničky Muzea výroby hraček v Jiřetíně pod Bukovou - děti (ale i jejich rodiče) si mohou samy navrhnout dřevěnou hračku a zkusit si ji vyrobit.

Kreativní dílnička Glass Unicum Smržovka - pro kraj je typické sklo a korálky, zajeďte si navléknout vlastní náramek, složit skleněnou květinu nebo třeba vyrobit lapač snů (a když už tam budete, vánočním ozdobám z malovaného skla asi neodoláte)

iQLANDIA a iQPARK - dvě vědecko-technická zábavní centra a ještě se nestalo, že by to tam děti nebavilo. No a ještě se vzdělají, neberte to.

ZOO Liberec - nejstarší česká ZOO pyšnící se bílými tygry. I surikaty a tučňáky tu mají. A slon je taky sympaťák.

Botanická zahrada Liberec - tak dobře, sem se děti nepohrnou, ale věřte, že je boží!

Aquapark Babylon - a sem se zas děti pohrnou. Ale kdyby se vám nechtělo až do Liberce, tak v Jablonci mají v bazéně i dva tobogány, vířivky a divokou řeku. A taky páru a když si připlatíte, tak i sauna bude.

spolupracujeme
© 2024 U Modré Křepelky
chevron-down